מרכז הגינון

גדר חיה – מה זה דורש, כמה זה עולה והאם זה שווה את זה?

כדי לתחום שטח או חלקו אפשר לדלג על הרעיונות הראשונים שעולים לנו ולחזור אחורה בזמן אל פתרון טבעי ונפלא – גדר חיה

כשאנו חושבים על גידור הבית והגינה, לרובנו קופצים לראש פתרונות קונבנציונליים כמו גדרות עץ, לוחות פלסטיק או אפילו חומות בטון. אך אם נרים לרגע את הראש מעבר לגדר, נגלה אלטרנטיבה מרעננת, חיה ומלאת קסם – הגדר החיה. במאמר זה, נצלול אל עולם הגינון הייחודי הזה ונלמד מהי בעצם גדר חיה, מהם יתרונותיה הרבים, ואיך אפשר בקלות יחסית להקים כזו בגינה הפרטית שלנו.

כמה פשוט ככה חכם

כל הנראה רובנו ראינו אותה פעם, אפילו בלי לשים לב – שורה ארוכה של שיחים או עצים, הנטועים בצפיפות ומתפקדים כמחסום ויזואלי או פיזי סביב גינה, מגרש או שטח ציבורי. גדר חיה מהווה חלופה טבעית וידידותית לסביבה לגדרות מלאכותיות, המנצלת את כוח הצמחים ליצור מסך ירוק, אטום ועמיד.

3 יתרונות בולטים של גדר חיה

1. תוספת של חיים ורעננות: אחד היתרונות הגדולים של גדרות חיות הוא שהן מוסיפות מימד של חיים ורעננות. בניגוד לגדר דוממת העשויה מחומר דומם, גדר חיה משנה את צבעה וצורתה בהתאם לעונות השנה, מספקת בית לציפורים וחרקים מועילים, וממלאת את האוויר בכמויות נדיבות של חמצן. היא מהווה חלק אינטגרלי מהגינה ומהנוף, ובכך משדרגת את כל הסביבה.

2. יצירת פרטיות ושקט: כאשר מדובר ביצירת פרטיות, גדר חיה עשויה להיות פתרון מנצח. עלווה צפופה של שיחים גבוהים יכולה לחסום לחלוטין קו ראייה של שכנים סקרנים או עוברי אורח, ולייצר מרחב אינטימי ומוגן. בנוסף, גדר חיה גם מסננת רעשים חיצוניים ויוצרת אווירה שקטה ורגועה יותר בחצר. היא מתפקדת כמחסום אקוסטי טבעי, שסופג את הרעש במקום להקפיץ אותו כמו קירות קשים.

3. ערך אסתטי ועיצובי: מעבר לצד הפרקטי, גדרות חיות הן פשוט יפות. במבחר העצום של צמחים מתאימים, ניתן ליצור קומפוזיציות מרהיבות של צבע, צורה ומרקם, שיהפכו את הגדר לנקודת מוקד עיצובית. מדמיינים גדר של ורדים אנגליים קלאסיים? או אולי מתרפקים על הסגנון הים תיכוני של גדר אורן ירושלמי מפותל? הכל אפשרי, וזו ההזדמנות שלנו להטביע חותם ייחודי על המרחב.

הקמת גדר חיה

בחירת צמחים נכונים לגדר חיה

בבואנו לבחור את הצמחים לגדר החיה, עומדות בפנינו אינספור אפשרויות מרתקות. ראשית, יש להתאים את הבחירה לתנאי השטח הספציפיים כמו סוג הקרקע, רמות הגיזום הרצויות, כמות האור וכו'. אבל בגדול, הצמחים הפופולריים ביותר לגדרות חיות נמנים על כמה משפחות עיקריות.

משפחת המחטניים: משפחה הכוללת עצים כמו אורן וברוש. עצי מחט אלו מתאפיינים בעלווה צפופה וירוקה כל השנה, שמספקת כיסוי מעולה. גדר אורן למשל היא קלאסיקה של ממש, המעניקה מראה טבעי ונקי. לעומת זאת, ברושים מצטיינים בקו מתאר ברור ונשגב שמתנשא לגובה. המינים השונים מאפשרים גמישות בגובה הגדר, ברוחבה ובמידת הדחיסות של העלווה.

משפחת הוורדיים: קבוצה הכוללת את הוורדים עצמם, אך גם "קרובי משפחה" כמו  הפוטנטילה למשל. שיחים אלו נחשבים לקלאסיקות בעולם הגדרות החיות, ובצדק – הם מציעים שפע של פרחים צבעוניים, מרקמים מגוונים ומראה קסום שמשתנה בין העונות. גדר ורדים לדוגמה תהיה מלאה בירוק רענן באביב, בפרחים סמוקים בקיץ ובקשתות עצי נוי בחורף. היא תמיד שופעת עניין ויופי, אם כי דורשת טיפול קפדני יותר.

משפחת הערערים והאלות: אופציה נוספת כוללת צמחים כמו ערער כסוף או אלת המסטיק. מינים אלו מתהדרים בנוף ים תיכוני טיפוסי, עם גוונים רכים של תכלת, כסף וירוק זית. הם מצטיינים בעמידות רבה לתנאי יובש ושמש, ומחזיקים מראה אחיד ועדין כל השנה. גדר כזו יכולה להתנשא לגובה מכובד, אך גם להישאר נמוכה באופן שמאפשר מבט אל הנוף.

שיחים נוספים: מעבר לכל אלו, יש מגוון עצום של שיחים נוספים המתאימים לגדרות, כמו הדס, ליגוסטרום, פיטוספורום, קריסה או כליל החורש. כל מין מביא עימו יופי ייחודי, יתרונות שונים וגוון מקומי מעניין. בחירה נכונה תיצור תמהיל מגוון ועשיר של מרקמים, גובה ועונתיות.

עלויות הקמת גדר חיה

מה לגבי העלויות של הקמת גדר חיה? הסכום המדויק תלוי כמובן במגוון רחב של גורמים כמו סוג הצמחייה שנבחר, אורך הגדר הרצוי, מצב הקרקע ההתחלתי וכמובן עלויות העבודה. עם זאת, נקודת המוצא לרוב תהיה מחיר השתילים או השתילים עצמם.

שתיל של אורן או ברוש במיכל גידול של כ-4 ליטר עשוי לעלות בסביבות 15-25 ש"ח ליחידה. כמובן שישנם מחירים זולים או יקרים יותר, בהתאם לגודל השתיל, מקור הרכישה ועונת השנה. בהנחה שנרצה ליצור גדר מלאה ואטומה, המרווח המומלץ בין שתילים הוא כ-50 ס"מ. 

כלומר, קילומטר אחד של גדר אורן דו-צדדית יצריך בסביבות 400 שתילים, שעלותם תנוע בין 6,000 ל-10,000 ש"ח.

לגבי שיחים כמו ורדים או פוטנטילה, מחיר שתיל במיכל דומה יהיה קרוב יותר ל-20-40 ש"ח ליחידה. המרווח הנדרש עשוי להיות צפוף יותר, נניח 30 ס"מ, מה שאומר שקילומטר של גדר שיחים יצריך כ-600 שתילים ויעלה בין 12,000 ל-24,000 ש"ח בממוצע.

לכך יש להוסיף: את עלויות ההכנה של השטח, חפירת התעלה, דישון ראשוני, קומפוסט או שיפורי קרקע, ומערכת ההשקיה הייעודית. תלוי ברמת המקצועיות הנדרשת, ייתכן שנצטרך גם להיעזר בשירותיו של אדריכל נוף לצורך התכנון המדויק. יחד, כל אלו עשויים בקלות להכפיל את העלות הראשונית של השתילים עצמם.

גדר חיה יכולה גם לחסוך

עם זאת, חשוב לזכור שבטווח הארוך, גדר חיה היא כמעט תמיד חסכונית יותר מגדר מלאכותית. מרגע שהצמחים נקלטו היטב, הם זקוקים רק לתחזוקה בסיסית שוטפת, ללא צורך בחומרים יקרים, בציפויים תקופתיים או בהחלפות יקרות. גדר חיה תמשיך לצמוח ולהתפתח במשך עשרות שנים, ובכך תחזיר את ההשקעה הראשונית שבעתיים.

תחזוקה וגיזום של גדר חיה

בהקשר של תחזוקה, המשימה העיקרית והחשובה ביותר היא ללא ספק הגיזום. גיזום סדיר חיוני כדי לשמור על הצורה והמבנה הרצויים של הגדר, למנוע התפרצויות לא רצויות ולעודד צמיחה בריאה. ברוב המקרים, מומלץ לגזום את הגדר פעמיים בשנה לפחות – פעם בסוף החורף ופעם בסוף הקיץ.

עבור מינים מסוימים כמו ורדים או פוטנטילה שופעי פריחה, ייתכן שנרצה לגזום מספר פעמים נוסף, כדי לעודד יצירת ניצנים חדשים לאורך כל עונת הצמיחה. מומלץ להשתמש במזמרות חדות ונקיות, וליצור חתכים בזווית בין הענפים כדי למנוע הצטברות של מים. חשוב לא לגזום יותר מ-30% מהנוף בבת אחת, כדי לא לבלום את הצימוח.

בנוסף: ישנן עוד מספר פעולות שיבטיחו שהגדר החיה תשגשג לאורך זמן. יש לדאוג להשקיה סדירה, במיוחד בחודשי הקיץ החמים, כדי שהצמחים לא ייכנסו לעקה. במידת הצורך, אפשר להוסיף קומפוסט או דשן איכותי פעם או פעמיים בשנה, להזנה של הקרקע. כדאי גם להסיר עלים חולים או ענפים יבשים, ולהיות עירניים לסימני מחלה או מזיקים על הצמחים.

תחזוקת גדר חיה

כך תוכלו להקים גדר חיה בעצמכם בכמה צעדים פשוטים

רבים מהססים להקים גדר חיה עצמאית מחשש שהתהליך יהיה קשה מדי. למען האמת, בהינתן הכנה נכונה והנחיות ברורות – כמעט כל אחד יכול להצליח במשימה. 

1. נתכנן את המיקום המדויק ונסמן אותו על הקרקע בעזרת חוט וסיכות סימון. 

2. לאחר מכן, נחפור תעלה ברוחב ובעומק מתאים(כ-50 ס"מ), לאורך קו הגדר.

3. בתחתית התעלה נפזר שכבה נדיבה של קומפוסט/דשן, שתעניק הזנה ראשונית חיונית לשתילים. 

4. נמקם את השתילים בהתאם למרווחים שקבענו, תוך הקפדה על יישור ואנכיות. 

5. נמלא בהדרגה את הבור בקרקע תוך כדי הידוק עדין סביב בסיס הגזע. 

6. לאחר מכן, נדאג להשקיה עמוקה ויסודית שתספק את הדחף ההתחלתי לצמיחה מהירה.

טיפול בתקופה הראשונה שלאחר ההקמה

בהמשך, נשקה באופן סדיר בשבועות הראשונים, במיוחד אם מדובר בתקופה שחונה. לאט לאט נוכל להאריך את זמני ההשקיה, תוך התאמה לעונות השנה ולצרכים הספציפיים של המינים שבחרנו. פעולות גיזום ראשוניות ניתן לבצע כבר לאחר מספר חודשים, כשהשתילים הצעירים מתחילים להתבסס ולצבור נפח.

שווה את זה! עם קצת סבלנות והתמדה, תוך 2-3 שנים נקבל גדר חיה אטומה ומלאה שתשרת אותנו נאמנה לאורך עשורים רבים. העבודה העצמית לא רק תחסוך לנו עלויות של עבודה מקצועית, אלא גם תעניק סיפוק אישי עצום כשנראה את היצירה שלנו צומחת ומתפתחת מול עינינו.

גדר חיה מוכנה או גדר חיה רגילה? זו השאלה!

אופציה מעניינת שרבים לא מכירים היא רכישה של גדר חיה מוכנה מראש. ישנן חברות המתמחות בגידול מודולרי של גדרות במשתלות, בתנאים אופטימליים. במקום להתחיל משתילים צעירים, כאן מקבלים למעשה "פאנלים" של צמחייה בוגרת שניתנים להתקנה מהירה בשטח.

יתרון: היתרון הברור הוא קבלת מראה מיידי של גדר מוצקה, ללא צורך בהמתנה ממושכת. בנוסף, הצמחים המגיעים מהמשתלה כבר מותאמים ומעוצבים במבנה הרצוי, מה שחוסך זמן וטורח בגיזום העתידי. 

חיסרון: העלות של גדר כזו גבוהה משמעותית בהשוואה להקמה עצמאית, והמגוון של מיני הצמחים מוגבל יותר.

בשורה התחתונה: גדר חיה מוכנה יכולה להתאים למי שמעוניין בפתרון מהיר וקל, למרות המחיר הגבוה. היא שימושית במיוחד במצבים בהם נדרשת חסימה ויזואלית מוחלטת בטווח זמן מינימלי, למשל הסתרה של אתר בנייה או יצירת הפרדה מיידית משכנים. עבור מרבית הגינות הביתיות, הקמה הדרגתית של גדר חיה רגילה עדיין נותרת אפשרות עדיפה מבחינה תקציבית.

טיפים נוספים להקמת גדר חיה

אנחנו שמחים לחלוק אתכם כמה טיפים נוספים שיעזרו להפוך את הקמת הגדר החיה להצלחה:

  • תכנון מוקדם – הקדישו מספיק זמן למחקר ותכנון לפני שאתם ניגשים למלאכה. בחרו בקפידה את המינים המתאימים, רכשו שתילים איכותיים והכינו תוכנית עבודה מסודרת.
  • הכנת הקרקע – אל תזלזלו בחשיבות של הכנה נכונה של אדמת הגידול. עיבוד עמוק, הוספת קומפוסט ודשן והכנת מערכת ניקוז הם קריטיים להתבססות מהירה של הצמחים.
  • בחירת עונה נכונה – הנטיעה בתחילת הסתיו או האביב תבטיח שהגדר הצעירה תיהנה מספיק מים טבעיים ולא תסבול מקיצוניות אקלימית.
  • דילול והעתקה – אל תפחדו לדלל ולהעתיק שתילים במהלך הגידול, כדי לאפשר התפתחות אופטימלית של נוף מאוזן ואחיד.
  • ניטור והגנה – הקפידו לעקוב מקרוב אחר מצב הבריאות של הצמחים, ופעלו במהירות נגד מחלות או מזיקים. במידת הצורך, השתמשו ברשתות הגנה.
  • גיוון החומרים – נסו לשלב בגדר כמה מיני צמחים משלימים, ליצירת מרקם עשיר יותר. אפשר גם להוסיף אלמנטים כמו סלעים או עצים נמוכים שיעניקו עניין.
  • סבלנות – קבלו את העובדה שגדר חיה דורשת זמן להתפתח למראה האולטימטיבי שדמיינתם. אל תתייאשו מפערים או צמיחה איטית בהתחלה, התהליך ישתלם בסוף.

גדר חיה – הרבה מעבר לגדר

גדר חיה היא הרבה יותר מאשר סתם אמצעי לתיחום שטח או הסתרה של מפגע ויזואלי. היא משדרגת את כל חווית הגינון ומייצרת מרחב פרטי, ייחודי ובעל ערך סביבתי עצום. היא משנה את אופי הנוף, מושכת בעלי חיים מקסימים ומספקת הנאה אינסופית לכל החושים. כמובן, הקמת גדר חיה ותחזוקה שלה לאורך זמן מצריכות מחשבה, מחקר והשקעה לא מבוטלת. אבל בראייה רחבה, זו השקעה שמשתלמת ביופי, בשלווה ובסיפוק שהיא מעניקה לאורך שנים רבות. זו הזדמנות להפוך את החצר לאמירה אישית, לאי ירוק של רוגע בלב העיר.

אז גם אם אתם רוצים ליצור גדר ורדים רומנטית, מחסום אורנים מלכותי או מבוך של שיחים סבוכים – אל תהססו לצאת אל הגינה עם את החזון שלכם. עם קצת ידע, סבלנות ואהבה לצמחים, כל אחד יכול להקים את הגדר החיה המושלמת שמעטרת את חלומותיו, ומזמינה את הטבע הביתה. 

המדריכים אחרונים