גידול אורגני
|

עתירה להחרגת גידולים הידרופוניים מהסמכה אורגנית בארה"ב

נקודות מרכזיות

המרכז לבטיחות מזון הגיש עתירה בפני משרד החקלאות האמריקאי, בדרישה להחריג תוצרת הידרופונית מקבלת הסמכה אורגנית. קבוצת העותרים רוצה שמשרד החקלאות האמריקאי יוודא כי "פרקטיקות ייצור אורגני אקולוגיות משולבות" יהיו נדרשות על מנת לקבל הסמכה אורגנית, ובאותה עת – לבטל הסמכות אורגניות קיימות שהונפקו בעבר למגדלים הידרופוניים.

העתירה, שהוגשה על ידי 13 קבוצות צרכנים, חקלאים המגדלים ירקות אורגניים אורגניים וקמעונאים אורגניים, ציינה כי גידול מזון ללא קרקע אינו עומד בסטנדרטים אורגניים פדרליים ומפר חוק פדרלי המחייב את שיפור הקרקע ושימור המגוון הביולוגי כתנאי לקבלת ההסמכה. "מערכות הידרופוניות אינן יכולות לעמוד בתקני הקרקע החיוניים של תקן אורגני, מכיוון שיבולים הידרופוניים אינם משתמשים בקרקע כלל", נאמר בעתירה.

לאחר שנים של דיונים, המועצה הלאומית לתקינה אורגנית המליצה בשנת 2010 כי גידול הידרופוני לא יוכל לקבל הסמכה אורגנית, שכן הוא אינו כולל התייחסות לאקולוגיה של קרקע-צמח שהיא מרכזית לחקלאות האורגנית. למרות החלטה זאת זאת, חברי מועצת המנהלים הצביעו בנובמבר 2017 שלא להחריג גידולים הידרופוניים מההסמכה אורגנית.

לעומק העניין

מחלוקת זו מתבשלת כבר זמן רב. פעילים למען גידולים קרקע בלבד מדגישים את ההמלצה שניתנה בשנת 2010 על ידי ארגון הסטנדרט האורגני בארה"ב – NOSB – אשר מייעץ למשרד החקלאות האמריקאי: "הידרופוניקה… בהחלט לא יכולה להיות מסווגת כמו שיטות גידול אורגני מוסמכות, וזאת משום שאינם כוללים התייחסות לאקולוגיית קרקע-צמח, שהיא מהותית למערכות חקלאות אורגנית, לתוכנית האורגנית הלאומית, ולתקנות המסדירות אותם"

למרות זאת, בנובמבר 2017 הפכו חברי מועצת המנהלים של המועצה הלאומית לתקינה אורגנית את ההחלטה והצביעו על איסור שלילת האישור האורגני לגידולים הידרופוניים. בשנה שחלפה מאז לא השתנתה דעתה של המועצה הלאומית לתקינה אורגנית, מה שמטיל בספק את כוחה של העתירה הנוכחית.

הידרו שופ - גידולים הידרופוניים
מערכת הגידול האורגני של פלנטי מפיקה עד פי 350 מזו של מערכות מסורתיות

המקרה של Plenty – מערכת גידול הידרופונית שיכולה לספק את הביקושים

מגדלים הידרופוניים רואים את עצמם מתאימים לספק את הדרישה לאוכל אורגני מקומי. Plenty, חברה חקלאית ורטיקלית מסן פרנסיסקו, שמגדלת עלים ירוקים ועשבי תיבול בתוך הבית ללא אדמה, כתבה לארגון הסטנדרט האורגני בארה"ב ב2017 באומרה כי יש לבחון את כל הפתרונות החדשניים הקיימים, במיוחד אלה שיכולים לחסוך במשאבים.

"לדוגמה, מערכת הגידול האורגני של פלנטי מפיקה עד פי 350 מזו של מערכות מסורתיות וניתן למקם אותה קרוב לצרכנים, ללא קשר לאקלים, לגיאוגרפיה או למצב כלכלי, ואנו יכולים לפרוס חוות שדה אורגני בתוך חודשים, מה שאומר שאנחנו יכולים להרחיב את יכולת הייצור האורגני בארה"ב מהר מספיק כדי לענות על הביקוש הגובר "

המצב לאשורו

עם זאת, עדיין קיימת התנגדות משמעותית לעניין אישור שיטות ייצור הידרופוני כאורגני. מכון קורוקופיה, ארגון ללא כוונת רווח של ויסקונסין, אשר אישר את העתירה המדוברת פרסם דו"ח בשנה שעברה על מה שהוא רואה כ"נוהגים מפוקפקים" מבחינה סביבתית בגידול תוצרת ללא קרקע. הקבוצה גם הגישה תלונה משפטית נגד משרד החקלאות האמריקאי והמועצה הלאומית לתקינה אורגנית בעניין מתן הסמכה אורגנית למגדלים הידרופוניים, ודרש לאמץ את כללי האיחוד האירופי הדורשים גידול בקרקע כתנאי למתן הסמכה אורגנית.

העתירה גם הצביעה על מדינות אחרות – כולל קנדה, מקסיקו והאיחוד האירופי – שאינן מאפשרים אישור אורגני של הידרופוניקה או ייבוא של מוצרים אורגניים הידרופוניים.

"שני גופים אלה זיהו כי מזונות הגדלים באופן הידרופוני אינם" אורגניים ", ומעשיהם מראים כי התעשייה האורגנית אינה נפגעת על ידי איסור הסמכה אורגנית של מוצרים הגדלים הידרופונית. התקנים האורגניים לאמריקאים צריכים להיות שווים לתקנים האורגניים של מדינות אחרות ".

סוף דבר

עבור היצרנים, יש כסף גדול בעניין ההסמכה. על פי סקר של ארגון הסחר האורגני בשנה שעברה, מכירות המזון האורגני צמחו ב -6.4% ב -2017 לשיא של 45.2 מיליארד דולר. מוצרים אורגניים מהווים כיום 5.5% מכלל שוק המזון הקמעונאי בארה"ב, אמר ארגון הסחר האורגני.

ספק אם משרד החקלאות האמריקאי יבטל את ההסמכה למגדלים הידרופוניים בתגובה לעתירה. תרחיש סביר יותר היאשהם פשוט ישנו את הכללים, ויאפשרו מתן הסמכה אורגנית למגדלים הידרופוניים. תרחיש אפשרי נוסף הוא שההחלטה תתהפך לאחר מינוי חברים חדשים במועצת המנהלים.

נכתב על ידי מיכל מורנו הנמנית על צוות "האורגני" – עסק חברתי שהוקם על מנת לענות על צורך מהותי – טיפוח צרכנות מודעת וירוקה, על ידי חיבור יצרנים וחקלאים אורגניים מכל הארץ עם משפחות בריאות.

מקור המאמר: fooddive.com

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה