מרכז הגינון

המדריך המלא לגידול עגבניות – משתילה עד לקטיפה

העגבנייה היא אחד הפירות (או הירקות, תלוי את מי שואלים) הפופולריים והאהובים ביותר בעולם. היא מהווה מרכיב בסיסי במטבחים רבים, החל מסלטים וכריכים ועד לרטבים ותבשילים מורכבים. אבל מעבר לטעם המשובח, לעגבנייה יש גם קסם מיוחד עבור חובבי הגינון והגידול העצמי.

אין ספק שיש משהו מספק ומהנה בלגדל עגבניות משלכם, לראות אותן צומחות ומבשילות לנגד עיניכם, ולקטוף אותן ישירות מהמקור כשהן עסיסיות וטריות. אבל כדי להצליח במשימה, חשוב להבין את הצרכים והמאפיינים הייחודיים של הצמח, ולדעת כיצד לטפל בו בכל שלב ושלב.

מאפייני הגידול של עגבניות

לפני שניגש לפרטים הטכניים, חשוב להכיר מקרוב את הצמח שאותו נגדל. לעגבנייה יש כמה מאפיינים ייחודיים שחשוב להבין ולקחת בחשבון בתהליך הגידול:

 • עונתיות – העגבנייה היא גידול עונתי, שמתפתח ונותן פירות בעיקר בחודשי הקיץ החמים. העונה המתאימה לגידול בארץ נעה בין אפריל לספטמבר, כשהשיא הוא בדרך כלל ביולי-אוגוסט.
 • קצב צמיחה – מרגע הנביטה ועד לקבלת עגבניות בשלות עוברים בממוצע כ-3 חודשים, כשזני העגבניות הקטנות (כמו עגבניות שרי) מבשילות מעט מהר יותר.
 • אור שמש – העגבנייה זקוקה לשמש מלאה כדי להתפתח ולתת פרי איכותי. רצוי לספק לה לפחות 6-8 שעות חשיפה ישירה לשמש מדי יום.
 • מים – צמח העגבנייה אוהב השקיה סדירה ועקבית, אבל עם זאת לא מוגזמת. עודף מים עלול דווקא לפגוע בצמח. השקיה של 2-3 פעמים בשבוע בדרך כלל מספיקה.
 • קרקע – העגבנייה מעדיפה אדמה פורייה, מנוקזת היטב ועשירה בחומרי הזנה. היא גדלה הכי טוב בקרקע מאווררת ומועשרת בקומפוסט.
 • מרחב – שיחי העגבנייה יכולים להגיע לגובה של 1-2 מטר ולהסתעף לרוחב. חשוב להקצות להם מספיק מקום להתפתח, בין אם הם גדלים בערוגה, בעציץ או במיכל.

גידול עגבניות

איפה אפשר לגדל עגבניות?

אחד היתרונות הגדולים של עגבניות הוא שהן די גמישות ויכולות להתאים לסוגים שונים של סביבות גידול. כמה אפשרויות נפוצות הן:

 • בגינה – השיטה הקלאסית והמוכרת ביותר. גידול בגינה, בקרקע פתוחה, מאפשר לצמח להתפתח בצורה טבעית ולפתח שורשים עמוקים ויציבים.
 • בחממה – שיטה שמתאימה במיוחד לאזורים קרים או בעונות מעבר. החממה מספקת לעגבניות חום ולחות אופטימליים ומגינה עליהן מפגעי מזג האוויר.
 • בעציצים – פתרון מצוין למי שאין לו גינה או חממה בבית. גידול בעציץ מאפשר להעניק לעגבנייה תנאי קרקע, ניקוז והזנה אידיאליים, גם על מרפסת או גג.
 • בערוגה מוגבהת – שיטת גידול נוחה ונגישה שמתאימה גם לשטחים קטנים יותר. הערוגה המוגבהת מאפשרת שליטה מרבית בקרקע, בהשקיה ובניקוז.
 • באדניות תלויות – אופציה מקורית שחוסכת שטח ויכולה ליצור פינות ירק מגניבות. צריך רק לוודא שהאדנית עמוקה ומרווחת מספיק ומכילה תערובת שתילה איכותית.

ברור שהבחירה תלויה בתנאים ובמגבלות של כל מגדל, אבל בכל מקרה כדאי לבחור מיקום עם חשיפה מקסימלית לשמש ונגישות נוחה להשקיה וטיפול שוטף.

זריעה והנבטה

לאחר שבחרנו את המיקום, אפשר להתחיל בשלב הראשון של הגידול בפועל – זריעה והנבטה של הזרעים.

מומלץ להתחיל את התהליך כ-4-6 שבועות לפני מועד השתילה המתוכנן. כך הצמחים יהיו מספיק בוגרים וחזקים ברגע שיעברו לקרקע או למיכל הקבוע.

הנה סדר פעולות בסיסי:

1. בחרו זרעי עגבנייה איכותיים מזן שאתם אוהבים. אפשר להשיג זרעים בחנויות גינון ובמשתלות, או לחלופין לשמור זרעים מעגבניות שקניתם וטעמן מצא חן בעיניכם.

2. הכינו מצע זריעה מיוחד (אפשר לקנות תערובות מוכנות) או קרקע קלה ומנוקזת היטב בתוספת קומפוסט או דשן אורגני.

3. מלאו מיכלי זריעה או תבניות שתילה בתערובת הזריעה. הקפידו שיהיו בהם חורי ניקוז.

4. בכל תא או מיכל זריעה, שתלו 1-2 זרעים בעומק של כ-1 ס"מ ובמרווח של 2-3 ס"מ זה מזה.

5. הרטיבו את המצע בעדינות, רצוי עם מרסס, והניחו את המיכלים במקום חמים (כ-25 מעלות) ומואר. ניתן לכסות בניילון נקוב כדי לשמור על לחות.

6. הקפידו לשמור על לחות גבוהה ורציפה במצע בתקופה זו. בדרך כלל תוך שבוע עד 10 ימים הזרעים ינבטו ויצמחו מעל פני הקרקע.

7. כעבור 3-4 שבועות, כשהשתילים מפתחים 2-4 עלים אמיתיים, אפשר להתחיל לחשוף אותם בהדרגה לתנאי חוץ, לקראת השתילה הסופית.

טיפ קטן – כדאי לזרוע כמה זרעים מיותרים, שאפשר יהיה לדלל בהמשך ולבחור את השתילים החזקים והמפותחים ביותר.

איך לשתול עגבניות?

כאשר השתילים שלנו כבר בשלים ומוכנים, הגיע הזמן לשתול אותם במקומם הקבוע. זה שלב חשוב שדורש תשומת לב והקפדה על כמה כללים בסיסיים:

 1. בחרו יום שתילה מתאים – עדיף בשעות הבוקר או אחר הצהריים המאוחרות, כשהשמש פחות חזקה. ימים מעוננים קלות יכולים להתאים במיוחד.
 2. הכינו את אזור השתילה – אם זה בקרקע, יש לעדור אותה ולאוורר אותה היטב לפני השתילה. רצוי להוסיף קומפוסט או דשן כדי להעשיר את האדמה. אם במיכל, מלאו אותו בקרקע איכותית ופוריה.
 3. שתלו את השתילים בעומק המתאים – יש לטמון את השתיל בעומק הגבוה פי 1.5 עד 2 מהגובה שלו במיכל הזריעה. זה עוזר להתפתחות שורשים חזקים.
 4. שימרו על מרחק – השאירו כ-50-80 ס"מ בין שתיל לשתיל, כדי לאפשר להם די מרחב צמיחה והתפתחות בריאים.
 5. תמכו בצמח – במקביל או מיד לאחר השתילה, מומלץ להציב ליד כל צמח סימוכים כמו מוטות במבוק או כלובי תמיכה. כך הצמח יצמח כלפי מעלה ולא יתפשט לצדדים.
 6. השקו – מייד לאחר השתילה יש להשקות את הצמחים בנדיבות, כדי לעזור להם להיקלט ולייצב את השורשים באדמה החדשה.

   

אם ביצעתם את כל השלבים נכון, תוך כמה ימים העגבניות שלכם כבר יתחילו להסתגל לבית החדש וללבלב. מכאן נשאר רק לתחזק, לטפח ולהתבונן בהתפתחות המופלאה שלהן.

גידול עגבניות

טיפול וטיפוח של העגבניות

הצלחתם בשתילה וכעת אתם כבר בעיצומו של עונת הגידול. עכשיו הזמן לתת לעגבניות שלכם יחס של כבוד ואהבה, כדי שהן יוכלו לתת לכם בחזרה את הפירות הטעימים והעסיסיים ביותר. הנה כמה פעולות טיפוח חשובות:

 1. השקיה – כפי שהוזכר, העגבנייה זקוקה להשקיה קבועה אך לא מוגזמת. בדקו את הקרקע טרם ההשקיה – אם היא מעט לחה, אפשר לדלג. רצוי להשקות בבוקר או בשעות הערב הקרירות יותר.
 2. דישון – כחודש לאחר השתילה, כשהעגבניות מתחילות לפרוח, מומלץ להתחיל להזין אותן בדשן איכותי לפי ההוראות. אפשר להשתמש בדשן כימי או אורגני, במינון מתון. עודף חנקן עלול דווקא לפגוע בפריחה ובחנטה.
 3. ניקוי והסרת עלים – הסירו מהצמח עלים צהובים, חולים או פגועים, כדי למנוע התפשטות של מזיקים ומחלות. ניתן גם לגזום בקלות כמה מהעלים והענפים החיצוניים כדי לשפר את זרניקוי והסרת עלים – הסירו מהצמח עלים צהובים, חולים או פגועים, כדי למנוע התפשטות של מזיקים ומחלות. ניתן גם לגזום בקלות כמה מהעלים והענפים החיצוניים כדי לשפר את זרימת האוויר והאור בתוך הצמח.
 4. ניתוב וקשירה – ככל שהצמח גדל, חשוב לנתב אותו כלפי מעלה ולקשור אותו לסמוכות או לכלוב התמיכה. זה ימנע ממנו להישבר או להתפשט על הקרקע. הימנעו מלקשור את הגבעולים חזק מדי.
 5. מניעת מזיקים – הקפידו לבדוק את העגבניות מדי פעם וחפשו סימני נגיעות של מזיקים כמו כנימות, תריפסים או כימשונים. רוב המזיקים ניתנים להדברה ידנית או באמצעות תכשירים אורגניים.
 6. האבקה – אמנם רוב זני העגבניות מואבקים בעצמם, אבל לעיתים כדאי לסייע בתהליך, במיוחד בחממות או בתנאי מזג אוויר לא אידיאליים. פשוט הקישו בעדינות על פרחי העגבנייה כדי לעודד את ההאבקה הטבעית.
 7. דילול חנטים – בשלב מסוים תבחינו שהעגבניות מתחילות להתפתח בהמוניהן. כדי לווסת את העומס על הצמח וליצור פירות גדולים ואיכותיים יותר, מומלץ לדלל חלק מהחנטים הצעירים.

קטיף העגבניות

התענוג האמיתי של כל תהליך הגידול – רגע הקטיף של העגבניות הבשלות והמושלמות שיצרתם במו ידיכם. אז איך יודעים שהפרי מוכן?

 • צבע – הסימן המובהק ביותר להבשלה הוא השינוי בצבע העגבנייה. מירוק עמוק היא תהפוך לאדומה עזה (או צהובה/כתומה בזנים מסוימים). חכו עד שרוב הפרי יהיה בצבע האופייני לזן.
 • מרקם – עגבנייה בשלה תהיה מוצקה אך לא קשה מדי. בלחיצה עדינה היא תהיה מעט גמישה ונעימה למגע. אם היא רכה מדי, כנראה שהיא עברה את שיאה.
 • ניתוק טבעי – לעיתים, כשהעגבנייה מוכנה לקטיף, היא מתחילה להתנתק מעצמה מהגבעול. אם אתם מושכים אותה בעדינות והיא משתחררת בקלות, סימן שהיא מוכנה בדיוק.
 • טעימה – ובכן, אין תחליף לטעימה ישירה. קוטפים פרי אחד ובודקים את הטעם, המתיקות והארומה. אם הכל מושלם, יתר העגבניות בוודאי מוכנות גם הן.

   

בקטיף עצמו, נסו לא למשוך את העגבניות בכוח רב מדי, אלא לסובב אותן בעדינות עד שהן משתחררות מהגבעול עם העוקץ הירוק. אם הן לא מוכנות, אל תכריחו אותן – פשוט המתינו עוד כמה ימים עד שיבשילו סופית.

ועוד טיפ – השכימו וקטפו את העגבניות בשעות הבוקר המוקדמות, כשהפירות עדיין קרירים מטל הלילה. ככה הם יהיו רעננים ובשיא איכותם הטעימה.

טיפים לצמיחה מוצלחת

לסיום, הנה לכם עוד כמה רעיונות וטיפים שיכולים לשדרג את הגידול ולהפוך אתכם למגדלי עגבניות מקצוענים:

 1. גוונו את הזנים – נסו לגדל במקביל כמה סוגים שונים של עגבניות. עגבניות שרי צבעוניות, עגבניות חממה גדולות וכו'. זה יוסיף עניין ויאפשר לכם ליצור מנעד טעמים וצבעים מרהיבים.
 2. נסו שיטות גידול שונות – שלבו צמחים בעציצים, בקרקע ואפילו הפוך (כלומר תלויים מהתקרה). כך תמקסמו שטח ותוכלו להשוות בין התוצאות.
 3. גדלו צמחי תבלין לצד העגבניות – בזיליקום, אורגנו ורוזמרין הם שותפים מצוינים לערוגת העגבניות. הם לא רק יוסיפו טעם וארומה לפירות, אלא גם עשויים להרחיק מזיקים בזכות הריח החזק שלהם.
 4. נצלו את הקומפוסט – אם יש לכם ערימת קומפוסט ביתי או גישה לקומפוסט איכותי, זה דשן מעולה לעגבניות. הוסיפו שכבה עליונה של קומפוסט סביב הצמחים ותנו להם את המזון הטבעי והמועיל ביותר.
 5. למדו להכיר את העגבנייה – בלי פחד, גשו אל העגבניות שלכם, הריחו, הרגישו, התבוננו בפרטים הקטנים. ככל שתכירו את הצמח ואת התנהגותו, כך תוכלו להבין טוב יותר את צרכיו ולספק לו בדיוק את מה שהוא אוהב (לא נכתב על ידי אייל שני). 

המדריכים אחרונים