מריחואנה
|

אתם שאלתם, מנהלי הידרו שופ'ס – השיבו

במהלך חודשי הקיץ שוחחנו עם מתעניינים רבים ששואפים לעשות את צעדיהם הראשונים בעולם החקלאות ההידרופונית. לרובם אכן היה מושג להיכן הם נכנסים, רובם קראו על הנושא, חקרו ובדקו. אולם עדיין נותרו כמה שאלות פתוחות.

אנחנו אספנו את השאלות וניגשנו איתן למספר הידרו שופ'ס. הפננו את השאלות שריכזנו למנהלי חנויות ההידרו וקיבלנו תשובות שספק אם תמצאו אותן ברשת.

ש: יורם, בן 34 מעפולה, שאל: זה נכון שכל גידול הידרופוני דורש נורות גידול מלאכותיות?

ת: שרון, מנהל הידרו שופ במרכז, השיב: זה לא מדויק. יש לא מעט גידולים הידרופוניים שגדלים בחוץ לאור השמש הטבעית ולא בחללים פנימיים. כך למשל, יש לא מעט חקלאים הידרופוניים שמגדלים חסה בחוץ ואינם זקוקים לנורות גידול מלאכותיות. הצורך בנורות גידול נדרש רק כאשר מגדלים צמחים בתוך חללים פנימיים כך שהם שאינם זוכים למגע עם קרני השמש הטבעיות.

ש: סתיו, בת 29 מקרית ים, שאלה: אני מתכננת להיכנס לענף הגינון ההידרופוני. כמה יעלה לי להתחיל גינה הידרופונית קטנה בתוך הבית?

ת: ירון, מנהל חנות הידרו בשרון, השיב: יש היום לא מעט מערכות הידרופוניות ייעודיות שמותאמות לגננים הידרופוניים מתחילים וכדאי מאוד למצוא אחת כזאת כאשר מתחילים. לנו בחנות יש כמה מערכות נהדרות למתחילים והמחיר שלהן מתחיל מכ-700 שקלים לערכות צנועות יותר דרך ערכות מתקדמות יותר באזור ה-1,000 שקלים ועד כמה אלפי שקלים למערכות הידרופוניות מקיפות יותר. אך חשוב לזכור זאת, השיטה ההידרופונית שובה את דמיונם של רבים ומאוד קל להישאב לעולם ההידרופוני ולהוציא לא מעט כסף, בלי לשים לב.

ש: ליאת, בת 51 מגבעתיים, שאלה: איך אני יכולה לזהות צמח בריא?

ת: שירה, מנהלת הידרו שופ בשפלה, השיבה: צמחים בריאים יהיו כאלו שקיבלו חומרים מזינים בשיעור הנכון. מחלות, מזיקים ועשבים שוטים הם תופעות שאנחנו רואים במערכות גידול שאין איזון של דשנים. צמחים זקוקים נואשות לאיזון בנושא הדשנים, מאחר ואלו מעודדים התפתחות בריאה. אם הצמחים שלכם לא גדלים או אם הם נראים צהובים או חומים אפשר לומר ברמת ביטחון גבוהה שמדובר בצמחים לא בריאים, וכדאי ראשית לבדוק את איזון הדשנים והחומרים המזינים.

ש: דודו, בן 25 מהדרום, שאל: אילו מוצרים טבעיים יכולים לעזור לצמחים בגינה ההידרופונית שלי?

ת: ליאון, מנהל חנות הידרו בצפון, השיב: יש לא מעט חומרים טבעיים שיכולים לסייע לשגשוג הגינה ההידרופונית שלך, בין היתר ניתן למנות: אצות ים, קומפוסט תה, חומצות הומיות (חומצות אורגניות), מיקוריזה (תפטיר של פטרייה) ודשן תולעים.

ש: בני, בן 61 מהדרום, שאל: באיזו תכיפות צריך לרסס על הצמח חומרים מזינים וחיידקים טובים?

ת: שירה, מנהלת הידרו שופ בשפלה, השיבה: עד אשר משיגים איזון של המיקרואורגניזם. את הקומפוסט יש להוסיף פעם בשבוע. מרגע שיש איזון והצמח מראה התאוששות, האדמה תהפוך לרכה ופתוחה. בשלב זה מפחיתים את תדירות הוספת הקומפוסט לפעמיים בחודש, ואז לפעם בחודש. חשוב לעקוב אחרי הצמח, ואם יש בעיות כדאי לחזור לתכיפות דישון גבוהה יותר.

ש: עדי, בת 45 מנתניה, שאלה: האם ניתן לגדל בשיטה ההידרופונית זרעים?

ת: ליאון, מנהל חנות הידרו בצפון, השיב: בוודאי שניתן לגדל צמחים משלב הזרע בשיטה ההידרופונית. למעשה אפשר גם ליצור צמחים חדשים בעצמנו בשיטה זו.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה