לחות על עלה
|

5 סודות לניהול הלחות בגינה ההידרופונית: סופח לחות, טמפרטורה ואוורור

אם אתם עומדים להשיק גינה הידרופונית בפעם הראשונה בחייכם, אז אתם חייבים לתת את דעתכם לשלושה אלמנטים חשובים מאוד: סופח לחות, אוורור וטמפרטורה.

על פי הגנן ההידרופוני המנוסה רוני, זה השילוש הקדוש, ואסור לחסוך באמצעים כדי לשלוט באלו. כששאלנו אותו מה מבין שלושה אלמנטים אלו הוא החשוב ביותר הוא מיד ענה שסופח לחות. לטענתו, יותר מדי גננים מפחיתים מחשיבות השליטה בלחות וזה פוגם בסופו של דבר ביבול כולו.

זה לא משתלם לחסוך.

רוני הוא גנן הידרופוני מומחה שעבד גם בארצות הברית ומאחוריו ניסיון של למעלה מ-15 שנים בטיפוח צמחים הידרופוניים. תפסנו אותו לשיחה אחד על אחד והוא נתן לו טיפים ועצות לטיפוח גינה הידרופונית משגשגת.

רוני: "בכל יום אני רואה גננים הידרופוניים מגיעים אלינו אחרי שהם עשו טעויות, וזה בסדר גמור. גם אני עשיתי לא מעט טעויות בתחילת הדרך. גם אני ניסיתי בהתחלה לחסוך על כל מיני מכשירים וציוד כמו למשל סופח לחות, וראיתי שבסופו של דבר זה לא משתלם.

הם מגיעים כשהצמחים שלהם סובלים מריקבון וטחב, ורק אחרי שהם חווים בעיות, הם מבינים שכדאי להשקיע קצת כסף באבזור הגינה ההידרופונית". עכשיו הוא נותן לנו טיפים לטיפוח גינה הידרופונית משגשגת.

צמיחה

צמיחה

טיפ #1 – שמרו על חלל הגידול אטום

על פי רוני אחד הדברים הכי חשובים בגידול הידרופוני הוא יצירת סביבת גידול יציבה. סביבה שכזו צריכה להיות סגורה היטב כי רק בסביבה כזו ניתן לנהל את רמות הלחות. ואכן, גננים הידרופוניים מקצועיים משקיעים זמן ומשאבים בבידוד חללי הגידול.

חלל גידול אטום הוא חיוני לא רק באזורים שבהם אחוזי הלחות בחוץ הם גבוהים, אלא בכל מקום שבו מקימים גינה הידרופונית.

רוני: "חלל אטום היטב מונע מרוחות, לחות וקרני שמש להשפיע על הגידולים. אלו אלמנטים שחייבים להרחיק מהגינה ההידרופונית מאחר והם משפיעים באופן ישיר על הטמפרטורה ועל רמות הלחות.

טיפ #2 – פקחו על הטמפרטורה

כל גנן הידרופוני עם קצת ניסיון יודע שחייבים לשלוט בטמפרטורה בחלל הגידול. צריך לקחת בחשבון שהתאורה המלאכותית בחלל הגידול בעצמה מעלה את הטמפרטורות, ושליטה בטמפרטורה היא המפתח.

רוני: "אנחנו פוגשים תדיר בחנות ההידרו שלנו גננים מתחילים שאמנם לוקחים ברצינות את בקרת הטמפרטורה, אך לעיתים הם לוקחים את הנושא לכיוון קיצוני. חשוב מאוד להתאים את מיזוג האוויר לתנאי החלל, אין טעם להתקין מזגן אדיר בגינה הידרופונית קטנה ובחלל גדול מאוור קטן.

מערכות טמפרטורה כאלו ישפיעו לרעה על רמות הלחות, יגרמו לתנודות קיצוניות מדי ויפגעו בצמחים"

טיפ #3 – אוורור חלל הגידול הוא הכרחי

אוויר לח בסביבת הגידול הוא קריטי לצמחים. אוויר לח הוא קל יותר ויחד עם זאת הוא אוצר בתוכו מים. האוויר הלח עולה למעלה. 2CO חשוב גם הוא, והוא יורד לחלק התחתון של חלל הגידול.

לכן חשוב כל כך לאוורר את חלל הגידול. רוני: "חשוב מאוד לדאוג לסירקולציה של אוויר בחלל הגידול. אך לא מספיק לשים איזה מאוור קטן וללכת. צריך שהאוויר בחלל הגידול יגיע מלמעלה, מלמטה ומכיוון הצדדים.

אפשר בהחלט להשתמש במאווררים אך חשוב להציב אותם במקומות האלו. אוורור עוזר לנו לשמור על סביבת גידול עקבית ויציבה, בעלת שיעורי לחות מאוזנים ועם חלוקה שווה יותר של 2CO".

סופח לחות
התמונה באדיבות אינטגרל הידרופוניקס

טיפ #4 – נהלו מים עומדים

אחת הפעולות הכי קלות ליישום וגם לא דורשות השקעה גדולה כאשר מנהלים את רמות הלחות בסביבת הגידול היא לפקח ולבקר מים עומדים בצורה יעילה.

רוני: "חשוב לוודא שיש ניקוז טוב, כך שכאשר מצטברים מים עומדים חלקיקי מים לא יקוו ויוסיפו לחות שאינה נחוצה לחלל הגידול. בנוסף, חשוב שכל מאגר מים שקיים בחלל הגידול יהיה תמיד מכוסה, כך שהמים יישארו במאגר ולא יוסיפו לחות לאוויר"

טיפ #5 – צרפו סופח לחות

לגננים הידרופוניים ותיקים זה אולי נשמע מיותר לציון, אך לגננים בתחילת דרכם זו העצה הכי חשובה שניתן לתת.

רוני: "סופח לחות הוא חשוב כאשר מנסים לנהל את שיעורי הלחות בחלל הגידול, ואני אומר את זה מניסיון של למעלה מ-15 שנים בתחום ההידרופוני. כאן אי אפשר לעגל פינות או לחסוך.

סופח לחות יכול לקלוט חלקיקי לחות מיותרים בחלל הגידול והוא חשוב מאוד. כדאי מאוד להשקיע בסופח לחות ייעודי לגינות הידרופוניות ולא להשתמש בסופחי לחות שמיועדים לבגדים.

הם לא יהיו יעילים לחללי גידול ואלו גם דורשים הרבה מאוד חשמל ומנפחים את חשבון החשמל. בנוסף, הם לא מסוגלים לעמוד בעומס הלחות שקיים בחללי גידול הידרופוניים. צריך לרכוש סופח לחות מתאים לגידולים הידרופוניים".

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה