מרכז הגינון

ריסוס עשבים – מתי זה הכרחי, תהליך הריסוס וכמה זה יעלה לכם

 גינה פורחת ומלבלבת היא החלום של כל חובב צמחים באשר הוא. יחד עם זאת, לצד הפרחים והצמחייה שלנו, לא פעם מתגנבים לגינה אורחים לא קרואים – עשבים שוטים שצומחים בין הערוגות, משתלטים על הקרקע ומאיימים על הסדר והאסתטיקה שטרחנו ליצור. 

בואו ללמוד מה עליכם לעשות

במאמר זה, נצלול לעומק הנושא של ריסוס עשבים, ונבין מדוע הוא כלי כה חיוני בארגז הכלים של כל גנן אחראי. נלמד על הצורך בריסוס, על העיתוי הנכון לביצועו, ועל מגוון השיטות והחומרים העומדים לרשותנו בבואנו לבצע במשימה זו. בסופו של דבר, בשאיפה נספק את כל המידע הדרוש כדי שכל אחד יוכל לקבל החלטות מושכלות בנוגע לריסוס עשבים בגינה הפרטית שלו, ולהבטיח שטח ירוק נקי ובריא לאורך זמן.

למה זה בכלל משנה? על החשיבות של ריסוס העשבים

ובכן, העשבים השוטים בגינה הם הרבה יותר מאשר סתם מטרד ויזואלי. נוכחותם עלולה לפגוע משמעותית בבריאות ובהתפתחות של הצמחייה הרצויה סביבם, ולהוות איום של ממש על שגשוג הגינה כולה. הנה כמה סיבות מרכזיות לחשיבותו של ריסוס עשבים יסודי ועקבי:

תחרות על משאבים – עשבים שוטים נוטים לגדול במהירות ובצפיפות, ובכך הם מתחרים עם הצמחים התרבותיים על משאבים חיוניים כמו מים, אור שמש וחומרי הזנה מהקרקע. שורשיהם האגרסיביים סופגים כמויות עצומות של מינרלים ומים, ועליהם הסבוכים חוסמים את קרני השמש מלהגיע לצמחים הסובבים אותם. כתוצאה מכך, גם צמחים חזקים ובריאים עלולים להיחלש, לדעוך ואף למות בסופו של דבר.

הפצת מחלות ומזיקים – עשבים שוטים מהווים לעתים קרובות "בית" נוח למגוון רחב של מזיקים ופתוגנים. חרקים, פטריות, חיידקים ווירוסים שוכנים על העלים ובין הגבעולים, ומשם קל להם להתפשט אל הצמחים התרבותיים הקרובים. למעשה, העשבים מהווים מעין מאגר מחלות שמסכן את בריאותה של הגינה כולה.

פגיעה במראה ובתפקוד – מעבר לנזק הישיר לצמחייה, עשבים שוטים פשוט נראים מוזנחים ולא אסתטיים. הם מקנים לגינה מראה עזוב ופרוע, ופוגמים בהנאה ובגאווה שלנו מהמרחב הירוק. חלקם אף עלולים לשבש את הפונקציונליות של הגינה – למשל על ידי חדירת שורשים לצנרת ההשקיה או חסימת שבילי ההליכה.

הפרעה לתכנון העיצובי – רובנו משקיעים מחשבה ומאמץ בתכנון פריסת הערוגות, המרווחים והצבעים בגינה. אך צמיחה פראית של עשבים מהר מאוד מערערת את האיזון העדין הזה, ומשבשת את הקומפוזיציה העיצובית שיצרנו בעמל רב.

השתלטות על שטחים נרחבים – טבעם של עשבים שוטים רבים הוא להתפשט במהירות על פני מרחבים גדולים, באמצעות זרעים או שורשים מסועפים. ללא בקרה הדוקה, בתוך עונה או שתיים הם עלולים לכבוש חלקים נכבדים מהגינה, ולהקשות מאוד על ניקויים בהמשך.

ריסוס עשבים

כך תדעו שזה הזמן הנכון

אז כבר הבנו שריסוס עשבים הוא צו השעה בכל גינה. אבל האם יש זמן אופטימלי לבצע את הפעולה הזאת? מה העונה, התדירות והתזמון הנכונים? ובכן, יש כמה עקרונות מנחים חשובים בעניין:

1. ראשית הקיץ – זמן זה, בו העשבים עדיין צעירים יחסית, נחשב אידיאלי לריסוס רחב. העשבים הרכים וחסרי ההגנות סופגים היטב את חומרי הריסוס בשלב הזה, ונפגעים מהם במהירות. בנוסף, הקרקע עדיין לחה ממי הגשמים של החורף, כך שהעשבים צומחים בקצב מהיר ולכן קל יותר לאתר אותם ולרסס. זהו הזמן למתקפת נוק-אאוט אפקטיבית.

2. ימים יבשים וללא רוח – מומלץ לבצע ריסוס רק כשתנאי מזג האוויר אופטימליים. ימים יבשים, עם טמפרטורות מתונות וללא רוחות חזקות הם התרחיש הטוב ביותר. לחות, גשם או רוח עלולים למהול את חומרי הריסוס, לגרום לשטיפתם או לסחיפתם הצידה. חכו ליום שמשי שקט לפעולה היעילה ביותר.

3. מחזוריות קבועה – גם לאחר הריסוס היסודי של תחילת העונה, חשוב להקפיד על מעקב וטיפול שוטף בעשבים שיצוצו. נסו לקבוע לעצמכם תדירות קבועה של סריקת הגינה, אחת לשבוע או שבועיים, לאיתור מוקדי התפרצות חדשים. טפלו בהם מייד עם זיהויים, כדי למנוע השתלטות מחודשת. ככל שהטיפול יהיה עקבי ורציף יותר, כך בטווח הארוך יידרש פחות מאמץ לשליטה בעשבים.

4. סוף הקיץ – זהו זמן מצוין לטיפול מונע בעשבים רב-שנתיים, אותם קשה יותר להשמיד. בסוף הקיץ העשבים מזינים את שורשיהם העמוקים כהכנה לחורף, וחומר הריסוס מגיע ביעילות רבה יותר אל מערכות השורשים החזקות. פגיעה של סתיו בעשבים כאלו יכולה למנוע הופעה שלהם בעונה הבאה.

5. שעות הבוקר – השעות האופטימליות לריסוס הן שעות הבוקר המוקדמות, אחרי שהטל כבר התנדף אך לפני החום הכבד. בזמן הזה העשבים במצב קליטה אידיאלי – הם "רעבים" לאחר הלילה ופעילים, אך עדיין לא במצב של עקת חום או יובש.

עלויות ריסוס עשבים – על מה משלמים ולמה?

כמו רוב הצרכים הקשורים לגינה, גם הדברת עשבים כרוכה בעלויות מסוימות, בין אם נעשית באופן עצמאי או באמצעות אנשי מקצוע. המחירים משתנים בהתאם למספר גורמים מרכזיים:

גודל השטח המרוסס – כמובן, ככל שמדובר בגינה גדולה יותר, עם שטחי דשא או ערוגות נרחבים, כך תידרש כמות גדולה יותר של חומרי ריסוס ושעות עבודה רבות יותר. מחיר הריסוס יעלה בהתאמה.

סוג העשבים וצפיפותם – ישנם סוגי עשבים עקשנים ועמידים יותר להדברה (כמו ינבוט השדה או גומא הפקעים) שידרשו טיפול חוזר ונשנה וחומרים חזקים יותר. ככל שצפיפות העשבים גבוהה יותר כך המשימה מורכבת ויקרה יותר.

החומרים והכלים הדרושים – בשוק קיימים סוגים שונים של חומרי הדברה וקוטלי עשבים, במחירים מגוונים. חלקם סלקטיביים יותר, אחרים אורגניים, וחלקם דורשים כלי ריסוס ייעודיים לפיזור. השקעה בחומרים ובכלים איכותיים בהחלט תתבטא במחיר.

עבודה עצמאית או שכירת קבלן – אפשר כמובן לרסס את העשבים לבד, ולחסוך את עלות כוח האדם. אך יש להביא בחשבון את הזמן, המאמץ והידע הנדרשים לביצוע העבודה. לעתים קבלן מקצועי, עם הכלים והחומרים המתאימים, יכול להיות יעיל ואפקטיבי יותר, גם אם מחירו גבוה יותר.

בשורה התחתונה: העלות של ריסוס עשבים ביתי תנוע בטווח שבין כמה עשרות לכמה מאות שקלים לדונם (1000 מ"ר), כתלות בגורמים שצוינו. עם זאת, בכל מודל תמחור, ריסוס העשבים ייוותר תמיד אחת ההשקעות המשתלמות ביותר בגינון לטווח הארוך. הטיפול היעיל ימנע מהעשבים לגרום נזקים משמעותיים ויקרים יותר לצמחייה ולקרקע, וחוסך הרבה כאב ראש בעתיד.

5 פרמטרים לבחירת אמצעים וחומרים לריסוס עשבים מתוך המגוון הקיים

בחנויות וברשתות הגינון יש כיום מבחר גדול של קוטלי עשבים וחומרי ריסוס. מבול המוצרים והמותגים יכול להיות מבלבל במבט ראשון, אבל ניתן לסווג אותם לכמה קטגוריות עיקריות לפי תכונות מרכזיות:

1. חומרים סיסטמיים או מגע – קוטלי עשבים סיסטמיים, כמו ראונדאפ או גליפוסט, נספגים דרך העלים ומועברים לכל חלקי הצמח דרך מערכת ההובלה הפנימית. הם יעילים במיוחד נגד עשבים רב-שנתיים בעלי שורשים עמוקים. לעומתם, קוטלי מגע כמו בסטה או פאראקווט פוגעים רק באזור המריחה עצמו, והם מתאימים יותר לטיפול ממוקד בעשבים חד-שנתיים.

2. ריכוז וצורת המוצר – חומרי ריסוס מגיעים ברמות ריכוז שונות, כאבקות, גרגירים או תמיסות נוזליות. יש לקרוא בעיון את הוראות היצרן כדי להכין מינון מדויק לפי דרגת העשבייה והיקפה. ככלל: מומלץ להשתמש בחומרים מרוכזים יותר לאזורים גדולים ולהתפרצויות קשות, ובגרסאות מהולות יותר לאזורים ממוקדים.

3. אופן הפיזור – אופן הפיזור של החומר קריטי ליעילותו. פיזור בריסוס, באמצעות מרססים ידניים או ממונעים, הוא השיטה הנפוצה והאפקטיבית ביותר. לעומת זאת, פיזור של אבקות או גרגירים דורש תנאי לחות מתאימים בקרקע כדי להתמוסס ולחדור דרך העלווה.

4. סלקטיביות – חומרים "מתוחכמים" יותר, כמו ברומינול או סלקט-סופר, מסוגלים לפגוע רק בסוגי עשבים מסוימים, מבלי לפגוע בצמחי התרבות סביבם. הם מתאימים לריסוס ממוקד בין שורות הגידול או בדשאים, אך מחירם גבוה יותר. חומרים לא-סלקטיביים, לעומת זאת, הם "רעילים" לכל הצמחים בהם הם נוגעים.

5. רעילות ומסוכנות – חומרי הדברה כימיים הם לעתים בעלי השפעות סביבתיות ובריאותיות. יש לשים לב לסיווג הרעילות ולהוראות הבטיחות, ולהשתמש בהם בזהירות רבה לפי הצורך. במקביל, יש היום גם חומרי ריסוס אורגניים כמו חומץ או שמן כותנה, בעלי השפעה מתונה יותר על הסביבה.

ריסוס עשבים

חשיבה מחודשת על הגישה לעשבים: האם ריסוס הוא הכרח?

לצד היתרונות הברורים של ריסוס עשבים במאבק על הגינה המטופחת, חשוב לזכור שהוא איננו הפתרון היחיד והמושלם. בשנים האחרונות עלתה המודעות לחסרונות האפשריים של חומרי הדברה כימיים, והצורך במציאת חלופות בטוחות וידידותיות יותר לסביבה.

הנה כמה שיקולים שחשוב להביא בחשבון לפני הנעיצה האוטומטית למרסס:

 • אקולוגיה ומגוון ביולוגי – גינות הן חלק ממערכת אקולוגית מורכבת, הכוללת צמחים, בעלי חיים, חרקים ומיקרואורגניזמים. ריסוס נרחב של חומרים רעילים עלול לפגוע בדייריה הקטנים של הגינה ולשבש את האיזון העדין בה. צריך לזכור שלא כל העשבים הם "אויב" – חלקם ממלאים תפקיד בתמיכה במגוון המינים.
 • זיהום סביבתי – שאריות של חומרים כימיים עלולים לזלוג או להתנדף לסביבה, ולהגיע למקורות מים או לאזורים מחוץ לגינה. זיהום כזה עלול לפגוע בבריאות בעלי החיים, ואף להצטבר בשרשרת המזון. שימוש מופרז ולא ממוקד ברעלים, גובה לעתים מחיר סביבתי.
 • עמידות של עשבים – כמו חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה בשל שימוש מופרז בהם, כך גם עשבים עלולים לפתח חסינות לחומרי ריסוס. שימוש חוזר באותם חומרים לאורך זמן עשוי ליצור אוכלוסיות "סופר-עשבים" שקשה ביותר להדבירם בעתיד. לכן נדרש פיקוח על מינון ותדירות השימוש בכימיקלים.
 • שיטות אורגניות – קיימות היום שיטות הדברה אורגניות רבות שאינן מבוססות על כימיקלים רעילים. השימוש בחומרים טבעיים, כיסוי קרקע בשכבות מלץ', עישוב ידני או אפילו הנבטה מכוונת של עשבים כ"מלכודות" – כולם יכולים למנוע את הצורך בהדברה גורפת. אמנם הן דורשות יותר עבודה, אך הן מזיקות פחות.
 • אסתטיקה טבעית – תרבות הגינון המערבית התרגלה לראות בדשא הגזום והערוגות הסטריליות סמל לטיפוח ויופי. אבל יש היום זרם הולך וגובר של גננים שמעודדים דווקא מראה טבעי ופראי יותר, עם עשבים מקומיים ואזורים "מוזנחים". אולי הגיע הזמן לשנות ציפיות ולקבל את מראה הטבע האמיתי, ללא צורך בהשמדה מוחלטת של עשבים.

עניין של איזונים: כמובן, עדיין יהיו מצבים שבהם ריסוס כימי יידרש, למשל בהתפרצויות חמורות או באזורים מאוד רגישים. אבל בגישה מושכלת ובחירה נבונה של האמצעים, ניתן למזער את הצורך בו למינימום ההכרחי. הטריק הוא למצוא את האיזון הנכון בין שליטה על העשבים מחד, לבין הבנה שמדובר במערכת חיה ודינמית מאידך.

ריסוס עשבים ביתי ועצמאי – כן, זה אפשרי

אז אם כבר החלטנו שריסוס העשבים הוא צעד נדרש, האם תמיד צריך להזמין אנשי מקצוע שיעשו זאת עבורנו? או שיש מקום לחשוב על טיפול עצמאי?התשובה המעודדת היא שבהחלט ניתן לרסס עשבים לבד, בעזרת מספר עצות וכלים נגישים. הנה מה שחשוב לזכור:

 1. מיפוי והכרת השטח – צעד ראשון הוא להכיר לעומק את הצמחייה בגינה ולמפות את אזורי העשבייה הבעייתיים. נסו לזהות את סוגי העשבים העיקריים ואת רמת ההתפשטות שלהם. בידול בין אזורי דשא, ערוגות פרחים או גינת ירק יעזור להתאים טיפול לכל אזור בנפרד.
 2. בחירת החומרים והכלים – לריסוס ביתי מומלץ לבחור בחומרים נפוצים וקלים לשימוש, כמו ראונדאפ או סלקט. הקפידו לקרוא היטב את ההוראות על גבי האריזה ולהשתמש במינון המומלץ בדיוק. יש להצטייד במרסס גב או מרסס טפטפות ידני, ולדאוג שיהיו נקיים ותקינים לפני השימוש.
 3. הקפדה על תנאים מתאימים – כפי שהוזכר, יש לרסס בתנאי מזג אוויר אופטימליים – בהעדר רוח, לחות וחום קיצוני. כמו כן, מומלץ לרסס בשעות הבוקר, על עלווה יבשה אך לא צמאה. התזמון הנכון יעצים את יעילות הריסוס ויפחית נזקים לא מכוונים.
 4. מיגון ובטיחות – שימוש בכימיקלים, גם ברמות מהולות, מחייב הקפדה על כללי בטיחות. יש ללבוש בגדים ארוכים, כפפות ומשקפי מגן במהלך העבודה. המנעו משאיפת אדי הריסוס ומנגיעה בפנים או בעיניים. שטפו ידיים היטב לאחר הטיפול והרחיקו ילדים וחיות ממוקדי הריסוס.
 5. מיקוד ודיוק – המטרה בריסוס ביתי היא לפגוע רק בעשבים עצמם, ולא בצמחים רצויים שסביבם. השתדלו לרסס רק את העלים הירוקים ואת מוקדי הצמיחה של העשבים, מבלי "להטביע" את כל הסביבה. ככל שהריסוס יותר מדויק כך הוא גם יעיל ובטוח יותר לשאר הגינה.
 6. מעקב והמשך טיפול – ריסוס חד פעמי לעולם לא יספיק. חשוב להמשיך לעקוב אחר העשבים, ולחזור על הטיפול במרווחי זמן סדירים. בנוסף, כדאי לשלב בין הריסוס גם עישוב ידני ובנייה הדרגתית של קרקע בריאה שתמנע נביטה של עשבים חדשים.

עם כל הידע והכלים שזה עתה רכשתם, הגיע הזמן להעיף מבט אל הגינה שלכם ולהחליט איך אתם מתכננים לטפל בעשבים השוטים

המדריכים אחרונים